Karasoku, 28024. Sk. No:8, 01010 Seyhan/Adana
  • Adana Dam İzolasyon Yalıtım karbon fiber bina güçlendirme

0.538.585 2899

Fabrika Güçlendirme

Fabrikalar günümüz dünyasında oldukça geniş sektörlerin ana yapımlarında yer alan, hammadde üretimlerinin ya da hammaddelerin işleyişlerinin gerçekleştirildiği birimlerdir. Sağlam durmaları, güvenilir olmaları ve işleyişte tasarruf sağlatmaları çok önemli noktalar arasında rahatlıkla incelenebilmektedir. Bu tür fabrikaların güçlendirme sistemleri de bu nedenle araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Fabrika Güçlendirme İşlemleri

Fabrika güçlendirme işlemleri ile alakalı olarak merak edilen pek çok noktanın bulunduğundan da söz edilebilir. Örneğin bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de bu fabrika güçlendirme işlemlerinde yer alan sebepler, güçlendirme işlemlerinin ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkındaki durumlardır. Aslında bu tür soruların cevaplarının da oldukça basit olduğundan söz edebilmek mümkün olacaktır.
 
Öncelikli olarak güçlendirme işlemlerinin ne olduğuna bakmak gerekir. Fabrikalarda bilindiği üzere zaman içerisinde çeşitli durumlar yapısal anlamda oluşabiliyor. Genelde olumsuz olarak oluşabilecek olan bu durumların çürüme, deformasyon, çatlak gibi durumlar olduğundan söz edilebilir. Bu tür durumlar da tabi ki genellikle dayanıklılığı olumsuz anlamda etkileyen faktörler olarak incelenebilirler. Bu faktörlerin olumsuz olarak etkilenmesinin azaltılması durumu ya da daha uzun bir sürede fabrikaların kullanımının sağlanması durumuna da fabrika güçlendirme ismi verilebilmektedir. Bu tür güçlendirme işlemlerinin yapımının öncesinde de tabi ki çeşitli belirlemelerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu belirlemelerin ardından uygun güçlendirme sistemleri uygulanarak fabrikalar üzerinde güçlendirmeler gerçekleştiriliyor.

Fabrika Güçlendirme Nedenleri

Güçlendirme işlemlerinde asıl olarak merak edilen durumlardan bir tanesi de aslında nedenlerdir. Tabi ki bunların nedenlerinin de araştırılması gerekmektedir. Aslında genel olarak bu güçlendirme işlemlerinde nedenin dayanıklılık ve kullanım süresini uzatma amacı olduğundan söz edebilmek de mümkündür. Yani en büyük etkenlerden bir tanesi bina sağlamlığını ve dayanıklılığını arttırma durumudur. İşte bu tür güçlendirme sistemi ile hem dayanıklılık arttırılmakta hem sağlamlık sağlanmakta ve bunların sonucu olarak da özellikle depremlerde oluşabilecek olan etkilerin yani olumsuz etkilerin oldukça önemli bir kısmı yok sayılabilecektir. Bu nedenle fabrika güçlendirme işlemlerinin öneminin oldukça büyük olduğundan söz edebilmek de mümkün olmaktadır.
 
Bunun haricinde güçlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesindeki en önemli nedenlerden bir tanesi de maddi kaybın ve can kaybının önlenmesinin amaçlanmasıdır. Bu güçlendirme işlemlerinden önce fabrikalarda yer alan yapısal bozukluklar özellikle fabrikalarda çalışan işçiler açısından can kaybına mal sahipleri açısından da mal kaybına sebebiyet verebilmektedir. İşte bu tür durumların önüne geçilebilmesi amacıyla da sıkıntısız bir şekilde fabrikadaki işleyişin daha uzun bir süre devam edebilmesi için fabrika güçlendirme işlemlerine giriş yapılabiliyor. Bu fabrika güçlendirme işlemleri sayesinde uzun ömürlü bir yapı sağlanırken bunun haricinde bir de can güvenliğinin de sağlanmış olduğu görülebiliyor. Yani zamanında ve doğru tespitler ile fabrika güçlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumunda büyük faydaların gerek fabrika sahipleri gerek ise fabrikadaki çalışanlar açısından oluşabileceğini belirtebilmek direk olarak mümkün olacaktır.
 

Fabrika Güçlendirme Süresi

Fabrika güçlendirme işlemlerinin ne kadar sürede gerçekleştirilebileceği de merak edilen diğer önemli konular arasındadır. Çünkü bu işlemlerde de tabi ki fabrikanın işleyişlerinin etkilenmemesi, bir nevi tadilat aşamasının hemen sonuçlanması çok önemli konular arasında yer almaktadır. Güçlendirme işlemlerinde süre konusu aslında biraz da güçlendirmenin hangi aşamada yapılacağı, hangi noktalarda yapılabileceği konusuna bağlıdır. Buna göre süreçte değişim gözlemlense de genel bir fabrika açısından değerlendirme yapıldığında çok da fazla olumsuz etkilerin olacağı bir durum ile karşılaşılmayacağını, prosedürlere uygun bir şekilde çok fazla zaman almadan hallolabileceğini belirtebilmek de mümkündür.
 
Yani genel olarak bakıldığında aslında mal sahiplerinin beklentileri açısından işlemlerinin sebeplerinden ziyade güçlendirme işlemlerinin ne kadar süre içerisinde gerçekleştirileceği daha çok önem taşıyan ve araştırılan bir konu statüsünde yer almaktadır. Bu tür işletmelerde güçlendirme işlemlerinde zamanın belirlenmesi için hasar kaydının ne olduğunun önemi büyüktür. Güçlendirme firmalarının burada seçimlerinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Sağlam güçlendirme firmalarının tercih edilmesi tabi ki hem daha iyi bir güçlendirme oluşturulmasını hem de bu güçlendirme sürecinin daha kısa bir süre içerisinde halledilmesini ortaya çıkaracak bir durum olarak tavsiye edilebilmektedir.
yalıtım

Fabrika güçlendirme işlemleri ile alakalı olarak merak edilen pek çok noktanın bulunduğundan da söz edilebilir.

 Dam İzolasyon